Centrul pentru Politici, Inițiative și Cercetări PLATFORMA Noutățile Asociației Scrie o sesizare anonimă despre încălcările drepturilor tale la locul de muncă pe platforma IDA.md

— на русском читайте ниже —

Scrie o sesizare anonimă despre încălcările drepturilor tale la locul de muncă pe platforma IDA.md

Centrul pentru Politici, Inițiative și Cercetări Platforma gestionează platforma IDA.md – un spațiu sigur, anonim, confidențial și accesibil pentru lucrătorii și lucrătoarele din toate sferele economiei locale, inclusiv persoanele refugiate angajate în câmpul muncii, prin intermediul căruia angajații pot semnala cazuri de abuz de putere sau încălcări ale drepturilor la locul de muncă.

Pe platformă, puteți semnala cazuri despre:

• Condițiile de muncă – lipsa contractului oficial de muncă, lucrul peste program, concediere ilegală etc.
  • Condițiile de salarizare – salariul nu este plătit la timp, salariul mai mic decât cel promis la angajare, salariul în plic etc.
  • Concediu și zilele de odihnă – nerespectarea dreptului la odihnă, nerespectarea dreptului la pauza de masă etc.

Cum puteți scrie o plângere pe platforma IDA.md?

Plângerile și sesizările anonime vor fi prezentate  în format de text (descrierea problemei, identificarea datelor angajatorului care încalcă un oarecare drept al angajatului – numele companiei, IDNO ș.a.), cu adăugarea ulterioară a pozelor sau înregistrărilor video și audio ș.a. în caz de necesitate.

Plângerile trebuie să conțină datele de contact ale angajatorului, precum și suficiente date pentru identificarea corectă a încălcării sesizate.

Dacă doriți o consultație individuală adițională din partea consultanților legali sau doriți să fiți informat privind procesul de cercetare a încălcării prin email și/sau la telefon, echipa platformei vă roagă să lăsați datele voastre de contact. Anonimitatea este garantată!

După primirea plângerii, cu ea va face cunoștință echipa proiectului (Platzforma.md), precum și un jurist din cadrul organizației. Aceștia vor citi și vor documenta detaliat cazul. În cazul cazurilor de încălcare gravă a drepturilor angajatului, echipa se va adresa anonim entităților ce pot face verificări și evaluări ale angajatorului – Inspecția Muncii, Centre de sănătate publică ș.a.

Pentru mai multă informație, accesați platforma IDA.md.

Подай анонимную жалобу о нарушении твоих прав на рабочем месте, посредством платформы IDA.md

Центр по политикам, инициативам и исследованиям «Platforma» управляет порталом platforma IDA.md – это безопасное, анонимное, конфиденциальное и доступное пространство для работников и работниц всех сфер экономики, включая трудоустроенных беженцев, посредством которого работники могут сообщать о случаях злоупотребления властью или о нарушении их прав на рабочем месте.

На платформе Вы можете сообщать случаи об:

• Условиях труда – отсутствие официального трудового контракта, сверхурочная работа, нелегальное увольнение и т.д.
  • Условиях оплаты труда – не выплачивается вовремя заработная плата, меньшая заработная плата, чем обещанная при трудоустройстве, выдача заработной платы в конверте и т.д.
  • Отпуске и выходных днях – нарушение права на отдых, на обеденный перерыв и т.д.

Как можно подать жалобу на платформе IDA.md

Анонимные жалобы и уведомления должны быть представлены в текстовом формате (описание проблемы, идентификационные данные работодателя, который нарушает какое-то трудовое право – название компании, IDNO и др.), в случае необходимости, с последующим прикреплением фотографий, аудио или видеозаписей и т.д.

Жалобы должны включать контактные данные работодателя, а также достаточно данных для правильной обработки заявленного нарушения.

Если Вы желаете получить дополнительную индивидуальную консультацию со стороны юристов, или информацию о ходе рассмотрения жалобы, посредством электронной почты и/ или телефона, команда платформы просит оставить Ваши контактные данные. Анонимность гарантируем!

Получив жалобу, команда проекта (Platzforma.md) и кто-то из юристов организации ознакомятся с ней. Они прочтут ее, и случай будут детально документирован. В случае серьезных нарушений прав работника, команда обратится, соблюдая вашу АНОНИМНОСТЬ, в публичные учреждения, уполномоченные делать проверки и оценку действий работодателя: Инспекцию труда, Центры публичного здоровья и др.

Больше информации можно найти на платформе IDA.md.

Învățământul în Moldova: Pot fi admise refugiatele și refugiații din Ucraina la studii în Republica Moldova?Învățământul în Moldova: Pot fi admise refugiatele și refugiații din Ucraina la studii în Republica Moldova?

Echipa ROBOTA a primit mai multe întrebări din partea refugiatelor și refugiaților din Ucraina cu privire la înscrierea la studiile superioare de licență în universitățile din Republica Moldova. Am făcut

Anunț angajare: Consilier_ă juridic pentru drepturile muncii (3 poziții)Anunț angajare: Consilier_ă juridic pentru drepturile muncii (3 poziții)

Sumar: Asociația Obștească ”Centrul pentru Politici, Inițiative și Cercetări ”Platforma” (în continuare AO Platforma) angajează Consilier_ă juridic pentru drepturile muncii (3 poziții). Funcția anunțată: Consilier_ă juridic pentru drepturile muncii. Locul: or.